SORU-CEVAP: DEBİT-CREDİT NOTE VE KDV

SORU-CEVAP: DEBİT-CREDİT NOTE VE KDV

DEBİT NOTE-CREDİT NOTE BELGELERİ VE KDV UYGULAMALARI Debit Note-Satıcı Fiyat Farkı-Borcu Artıran Belge; satıcının alıcıdan alacaklı olduğunu göstermek amacıyla satıcı tarafından düzenlenen bir belgedir. Alıcının ithal etmiş olduğu eşyaya ilişkin olarak ödemesi gereken ek bir maliyet, ithalatçı firmanın yurt dışına olan borcunu arttıran …

SORU CEVAP:Kıdem Tazminatının Gider Niteliği Ve Vergilendirilmesi:,

SORU CEVAP:Kıdem Tazminatının Gider Niteliği Ve Vergilendirilmesi:,

SORU CEVAP: Kıdem Tazminatının Gider Niteliği Ve Vergilendirilmesi Kıdem tazminatının ödenmedikçe gider yazılıp yazılmayacağı, çekle senetle ödenince gider niteliği ve ikale sözleşmelerine istinaden yapılan ödemenin vergisel durumlarında tereddütler çıkmaktadır. Burada özet olarak şahsi fikirlerimizi beyan edeceğiz, …

Soru Cevap: Çeklerle Kurum Veya Ticari Kazancın Tespitinde İndirimi Mümkün Olan Bağış Yapılması Durumunda İndirim İmkanı Nasıl Sağlanacaktır?

Soru Cevap: Çeklerle Kurum Veya Ticari Kazancın Tespitinde İndirimi Mümkün Olan Bağış Yapılması Durumunda İndirim İmkanı Nasıl Sağlanacaktır?

Soru Cevap:  Çeklerle Kurum Veya Ticari Kazancın Tespitinde İndirimi Mümkün Olan Bağış Yapılması Durumunda İndirim İmkanı Nasıl Sağlanacaktır? 05.12.2017 tarihli ve 30261 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “7061 sayılı Bazı Vergi Kanunları ile Diğer Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”un 100 üncü maddesi ile 5941 …

SORU-CEVAP: Çek Kanalıyla Yapılan GMSİ-SMK Tahsilatlarında Gelirin Beyan Zamanı Nasıl Belirlenmelidir?

SORU-CEVAP: Çek Kanalıyla Yapılan GMSİ-SMK Tahsilatlarında Gelirin Beyan Zamanı Nasıl Belirlenmelidir?

Çek Kanalıyla Yapılan GMSİ-SMK Tahsilatlarında Gelirin Beyan Zamanı Nasıl Belirlenmelidir? 05.12.2017 tarihli ve 30261 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “7061 sayılı Bazı Vergi Kanunları ile Diğer Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”un 100 üncü maddesi ile 5941 sayılı Çek Kanunu’nda yer alan ve 31.12.2017 tarihinde sona ere…

KAR DAĞITIMINDA KAR DAĞITIM TARİHİNİN BELİRLENMESİNDE REFARANSIMIZ NE OLMALIDIR? KARDAN AYRILMASI GEREKEN YASAL KARŞILIKLAR HANGİLERİDİR? HANGİ TARİH VEYA NASIL BİR KAYIT STOPAJ YÜKÜMLÜLÜĞÜ AÇISINDAN ÖNEM TAŞIMAKTADIR?

KAR DAĞITIMINDA KAR DAĞITIM TARİHİNİN BELİRLENMESİNDE REFARANSIMIZ NE OLMALIDIR? KARDAN AYRILMASI GEREKEN YASAL KARŞILIKLAR HANGİLERİDİR? HANGİ TARİH VEYA NASIL BİR KAYIT STOPAJ YÜKÜMLÜLÜĞÜ AÇISINDAN ÖNEM TAŞIMAKTADIR?

SORU 4: KAR DAĞITIMINDA KAR DAĞITIM TARİHİNİN BELİRLENMESİNDE REFARANSIMIZ NE OLMALIDIR? KARDAN AYRILMASI GEREKEN YASAL KARŞILIKLAR HANGİLERİDİR? HANGİ TARİH VEYA NASIL BİR KAYIT STOPAJ YÜKÜMLÜLÜĞÜ AÇISINDAN ÖNEM TAŞIMAKTADIR? Cevap: 6102 sayılı TTK’nın 509. maddesinin 2. fıkrasında kâr payının ancak net dönem kârından ve ser…

FİNANSAL KİRALAMA SÖZLEŞMESİ KAPSAMINDA TEMİN EDİLEN BİNEK OTOLARIN KDV’Sİ İNDİRİM KONUSU EDİLEBİLİR Mİ?

FİNANSAL KİRALAMA SÖZLEŞMESİ KAPSAMINDA TEMİN EDİLEN BİNEK OTOLARIN KDV’Sİ İNDİRİM KONUSU EDİLEBİLİR Mİ?

SORU 3: FİNANSAL KİRALAMA SÖZLEŞMESİ KAPSAMINDA TEMİN EDİLEN BİNEK OTOLARIN KDV’Sİ İNDİRİM KONUSU EDİLEBİLİR Mİ? Cevap: 3065 sayılı KDVK’nın 30/b maddesinde; faaliyetleri kısmen veya tamamen binek otomobillerinin kiralanması veya çeşitli şekillerde işletilmesi olanların bu amaçla kullandıkları hariç olmak üzere, işle…

KURUMUN ÇALIŞANLARI ADINA VEYA YAKINLARINA ÖDEMİŞ OLDUĞU “ÖZEL SAĞLIK SİGORTALARI” KURUM TARAFINDAN GİDER OLARAK DİKKATE ALINABİLİR Mİ?

KURUMUN ÇALIŞANLARI ADINA VEYA YAKINLARINA ÖDEMİŞ OLDUĞU “ÖZEL SAĞLIK SİGORTALARI” KURUM TARAFINDAN GİDER OLARAK DİKKATE ALINABİLİR Mİ?

Soru1: KURUMUN ÇALIŞANLARI ADINA VEYA YAKINLARINA ÖDEMİŞ OLDUĞU “ÖZEL SAĞLIK SİGORTALARI” KURUM TARAFINDAN GİDER OLARAK DİKKATE ALINABİLİR Mİ? Cevap: Bahsi geçen giderler aile yakınlarına ilişkin ise gider yazılması hukuken mümkün değildir. Net ücretin bir parçası kabul edilip ücret olar…

İŞVERENLERİN ŞAHSINA AİT OLUP ÇALIŞANLARA KULLANDIRILAN MESKENLER İÇİN GAYRİMENKUL SERMAYE İRADI KAPSAMINDA BEYAN GEREKİR Mİ?

İŞVERENLERİN ŞAHSINA AİT OLUP ÇALIŞANLARA KULLANDIRILAN MESKENLER İÇİN GAYRİMENKUL SERMAYE İRADI KAPSAMINDA BEYAN GEREKİR Mİ?

İŞVERENLERİN ŞAHSINA AİT OLUP ÇALIŞANLARA  KULLANDIRILAN MESKENLER  İÇİN GAYRİMENKUL SERMAYE İRADI KAPSAMINDA BEYAN GEREKİR Mİ? Ali ÇAKMAKCI[1] I-GİRİŞ:  İşverenlerin çalışanlarına hizmetleri karşılığında nakit ücret dışında, zaman zaman çeşitli şekillerde menfaatler de sağladıkları bilinen bir…

WeCreativez WhatsApp Support
ADEN YMM